Η λίστα με τους νικητές των #CriticsChoiceAwards2024 - Καλύτερη ηθοποιός, η Emma Stone με το #PoorThings

#CriticsChoiceAwards2024 - Η Emma Stone με το #PoorThings του Γιώργου Λάνθιμου - Καλύτερη ηθοποιός!

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ: Όλα τα νέα των celebrities με ένα κλικ στο #CelebrityNewsCyprus

Τα #CriticsChoiceAwards2024 πραγματοποιήθηκαν τα ξημερώματα της Δευτέρας 15 Ιανουαρίου, με το «Oppenheimer» του Christopher Nolan να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί για τα #Oscar2024.

Η βραδιά «μοιράστηκε» ανάμεσα σε δύο ταινίες: Το #Oppenheimer που πήρε συνολικά 8 βραβεία και (Καλύτερης Ταινίας, του Καλύτερου Σκηνοθέτη, Β΄ Ανδρικού Ρόλου και του Καλύτερου Καστ) και η #Barbie της Greta Gerwig που πήρε 6 (ανάμεσά τους το βραβείο για Καλύτερο πρωτότυπο σενάριο και αυτό για την Καλύτερη Κωμωδία.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Emma Stone κέρδισε το βραβείο της Καλύτερης Ηθοποιού για το #PoorThings του Γιώργου Λάνθιμου.

Ο Harrison Ford κέρδισε το βραβείο συνολικής προσφοράς

Αναλυτικότερα:

Οι νικητές στις κατηγορίες Κινηματογράφου

Best Picture

“American Fiction” (MGM)
“Barbie” (Warner Bros.)
“The Color Purple” (Warner Bros.)
“The Holdovers” (Focus Features)
“Killers of the Flower Moon” (Apple Original Films/Paramount Pictures)
“Maestro” (Netflix)
“Oppenheimer” (Universal Pictures) (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Past Lives” (A24)
“Poor Things” (Searchlight Pictures)
“Saltburn” (Amazon MGM Studios)

Best Actor

Paul Giamatti — The Holdovers (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Bradley Cooper — Maestro
Leonardo DiCaprio — Killers of the Flower Moon
Colman Domingo — Rustin
Cillian Murphy — Oppenheimer
Jeffrey Wright — American Fiction

Best Actress

Emma Stone — Poor Things (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Lily Gladstone — Killers of the Flower Moon
Sandra Hüller — Anatomy of a Fall
Greta Lee — Past Lives
Carey Mulligan — Maestro
Margot Robbie — Barbie

Best Supporting Actor

Robert Downey Jr. — Oppenheimer (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Sterling K. Brown — American Fiction
Robert DeNiro — Killers of the Flower Moon
Ryan Gosling — Barbie
Charles Melton — May December
Mark Ruffalo — Poor Things

Best Supporting Actress

Da’Vine Joy Randolph — The Holdovers (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Emily Blunt — Oppenheimer
Danielle Brooks — The Color Purple
America Ferrera — Barbie
Jodie Foster — Nyad
Julianne Moore — May December

Best Young Actor/Actress

Dominic Sessa — The Holdovers (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Abby Ryder Forston — Are You There God? It’s Me, Margaret
Ariana Greenblatt — Barbie
Calah Lane — Wonka
Milo Machado Graner — Anatomy of a Fall
Madeleine Yuna Voyles — The Creator

Best Acting Ensemble

Oppenheimer (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Air
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon

Best Director

Christopher Nolan — Oppenheimer (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Bradley Cooper — Maestro
Greta Gerwig — Barbie
Yorgos Lanthimos — Poor Things
Alexander Payne — The Holdovers
Martin Scorsese — Killers of the Flower Moon

Best Original Screenplay

Barbie — Greta Gerwig, Noah Baumbach (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Air — Alex Convery
The Holdovers – David Hemingson
Maestro — Bradley Cooper, Josh Singer
May December — Samy Burch
Past Lives — Celine Song

Best Adapted Screenplay

American Fiction — Cord Jefferson (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Are You There God? It’s Me, Margaret — Kelly Fremon Craig
All of Us Strangers — Andrew Haigh
Killers of the Flower Moon — Martin Scorsese, Eric Roth
Poor Things — Tony McNamara
Oppenheimer — Christopher Nolan

Best Cinematography

Hoyte van Hoytema – Oppenheimer (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Matthew Libatique – Maestro
Rodrigo Prieto – Barbie
Rodrigo Prieto – Killers of the Flower Moon
Robbie Ryan – Poor Things
Linus Sandgren – Saltburn

Best Production Design

Sarah Greenwood, Katie Spencer – Barbie (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Suzie Davies, Charlotte Dirickx – Saltburn
Ruth De Jong, Claire Kaufman – Oppenheimer
Jack Fisk, Adam Willis – Killers of the Flower Moon
James Price, Shona Heath, Szusza Mihalek – Poor Things
Adam Stockhausen, Kris Moran – Asteroid City

Best Editing

Jennifer Lame – Oppenheimer (ΝΙΚΗΤΗΣ)
William Goldenberg – Air
Nick Houy – Barbie
Yorgos Mavropsaridis – Poor Things
Thelma Schoonmaker – Killers of the Flower Moon
Michelle Tesoro – Maestro

Best Costume Design

Jacqueline Durran – Barbie (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Lindy Hemming – Wonka
Francine Jamison-Tanchuck – The Color Purple
Holly Waddington – Poor Things
Jacqueline West – Killers of the Flower Moon
Janty Yates, David Crossman – Napoleon

Best Hair and Makeup

Barbie (ΝΙΚΗΤΗΣ)
The Color Purple
Maestro
Oppenheimer
Poor Things
Priscilla

Best Visual Effects

Oppenheimer (ΝΙΚΗΤΗΣ)
The Creator
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Poor Things
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Best Comedy

Barbie (ΝΙΚΗΤΗΣ)
American Fiction
Bottoms
The Holdovers
No Hard Feelings
Poor Things

Margot Robbie

Best Animated Feature

Spider-Man: Across the Spider-Verse (ΝΙΚΗΤΗΣ)
The Boy and the Heron
Elemental
Nimona
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
Wish

Best Foreign Language Film

Anatomy of a Fall (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Godzilla Minus One
Perfect Days
Society of the Snow
The Taste of Things
The Zone of Interest

Best Original Song

“I’m Just Ken” – Barbie (ΝΙΚΗΤΗΣ)
“Dance the Night” – Barbie
“Peaches” – The Super Mario Bros. Movie
“Road to Freedom” – Rustin
“This Wish” – Wish
“What Was I Made For” – Barbie

Best Score

Ludwig Göransson – Oppenheimer (ΝΙΚΗΤΗΣ)
Jerskin Fendrix – Poor Things
Michael Giacchino – Society of the Snow
Daniel Pemberton – Spider-Man: Across the Spider-Verse
Robbie Robertson – Killers of the Flower Moon
Mark Ronson, Andrew Wyatt – Barbie

Οι νικητές στις τηλεοπτικές κατηγορίες

Best Drama Series

Succession (HBO | Max) – ΝΙΚΗΤΗΣ
The Crown (Netflix)
The Diplomat (Netflix)
The Last of Us (HBO | Max)
Loki (Disney+)
The Morning Show (Apple TV+)
Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

Best Actor in a Drama Series

Kieran Culkin – Succession (HBO | Max) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Tom Hiddleston – Loki (Disney+)
Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)
Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)
Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)
Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)

Best Actress in a Drama Series

Sarah Snook – Succession (HBO | Max) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)
Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)
Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)
Keri Russell – The Diplomat (Netflix)
Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)
Ron Cephas Jones – Truth Be Told (Apple TV+)
Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)
Ke Huy Quan – Loki (Disney+)
Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)
Sophia Di Martino – Loki (Disney+)
Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)
Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

Best Comedy Series

The Bear (FX) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO | Max)
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Poker Face (Peacock)
Reservation Dogs (FX)
Shrinking (Apple TV+)
What We Do in the Shadows (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Jeremy Allen White – The Bear (FX) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Bill Hader – Barry (HBO | Max)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

Best Actress in a Comedy Series

Ayo Edebiri – The Bear (FX) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)
Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
James Marsden – Jury Duty (Amazon Freevee)
Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

Best Limited Series

Beef (Netflix) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Daisy Jones & the Six (Prime Video)
Fargo (FX)
Fellow Travelers (Showtime)
Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Love & Death (HBO | Max)
A Murder at the End of the World (FX)
A Small Light (National Geographic)

Best Movie Made for Television

The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)
Finestkind (Paramount+)
Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
No One Will Save You (Hulu)
Quiz Lady (Hulu) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Reality (HBO | Max)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Steven Yeun – Beef (Netflix) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Matt Bomer – Fellow Travelers (Showtime)
Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)
David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)
Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Ali Wong – Beef (Netflix) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)
Carla Gugino – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Brie Larson – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Bel Powley – A Small Light (National Geographic)
Sydney Sweeney – Reality (HBO | Max)
Juno Temple – Fargo (FX)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Jonathan Bailey – Fellow Travelers (Showtime) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)
Jesse Plemons – Love & Death (HBO | Max)
Lewis Pullman – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Liev Schreiber – A Small Light (National Geographic)
Justin Theroux – White House Plumbers (HBO | Max)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Maria Bello – Beef (Netflix) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Billie Boullet – A Small Light (National Geographic)
Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Aja Naomi King – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

Best Foreign Language Series

Bargain (Paramount+)
The Glory (Netflix)
The Good Mothers (Hulu)
The Interpreter of Silence (Hulu)
Lupin (Netflix) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Mask Girl (Netflix)
Moving (Hulu)

Best Animated Series

Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Harley Quinn (HBO | Max)
Scott Pilgrim Takes Off (Netflix) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Young Love (HBO | Max)

Best Talk Show

The Graham Norton Show (BBC America)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO | Max) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Late Night with Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Best Comedy Special

Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)
Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)
John Early: Now More Than Ever (HBO | Max)
John Mulaney: Baby J (Netflix) – ΝΙΚΗΤΗΣ
Trevor Noah: Where Was I (Netflix)
Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)

Δειτε Επισης

Βρισηίδα Ανδριώτου: «Tα β@ζι@ μου είναι φυσικά! Είναι αληθινά, πιάσε, κουνιούνται!»
Η Νεκταρία Γιαννουδάκη αποχαιρετά τις #Ψυχοκόρες: «Δύσκολα θα σας ξεχάσω»
Το «αντίο» της Μαριάννας Κιμούλη στην ηρωίδα της, «Μαρίκα Πολύζου» στις #Ψυχοκόρες
Oι on stage στιγμές, της super iconic Άννας Βίσση με τα εγγόνια της: «Ρε ξέρεις ποια είμαι εγώ; Είμαι η γιαγιά σου!»
Τα on stage δάκρυα της Δέσποινας Βανδή και τα φιλιά του Βασίλη Μπισμπίκη
Η Μαρίνα Σάττι ξέσπασε σε κλάματα on stage, όταν το κοινό τραγούδησε μαζί της για τον πατέρα της που έχασε
Γιούλικα Σκαφιδά για #Ψυχοκόρες: «Νόμιζα ότι είχα πάει να πάρω το ρόλο και τελικά έκανα δοκιμαστικό!»
Η Αθηνά Οικονομάκου πρωταγωνιστεί σε video clip της Νατάσας Θεοδωρίδου!
O Σάκης Ρουβάς έπεσε φαρδύς - πλατύς στο stage, με την έναρξη της συναυλίας του στο θέατρο Άλσος
Το μήνυμα θαυμασμού της Μαριλίτας Λαμπροπούλου στον Δημήτρη Λάλο - «Aπό αετός, έγινε λύκος»